Jk a pony klub

Poslání JK Vělopolí z.s.

Vytvářet prostředí pro úspěšné zabezpečení rozvoje jezdeckého sportu, agroturistiky a dalších outdoorových pohybových aktivit se zaměřením na děti a mládež od 6 do 26 let.

Personálně a organizačeně zajistit rozvoj jezdeckého sportu, agroturistiky a dalších outdoorových pohybových aktivit.

 

Vize klubu

 • Získávat finanční prostředky na postupnou realizaci projektů v oblasti investic do sportovního zařízení, rozvoje agroturistiky a budování zázemí pro provoz outdoorových pohybových aktivit, stejně tak prostředky na jejich provoz a údržbu.
 • Spolupracovat s okolními kluby (s i bez jezdeckého zaměření) a agroturistickými společnostmi při organizaci akcí pořádaných ve prospěch zdraví dětí a mládeže.
 • Spolupracovat s ČJF (Českou jezdeckou federací) v rámci vzdělávaní svých členů a propagace jezdeckého sportu.

 

Předmět činnosti a strategie

Hlavním předmětem činnosti spolku a strategií k dosažní cíle je:

 • Pravidelné organizování a provozování jezdeckého sportu, agroturistiky a dalších outdoorových aktivit jako oblasti volného času dětí a mládeže.
 • Získávání finančních prostředků na rozvoj, provozování a  údržbu zázemí a zařízení nezbytného pro jezdecký sport, agroturistiku a venkovní pohybové aktivity.
 • Zázemí a zařízení nezbytné pro jezdecký sport, agroturistiky a venkovní pohybové aktivity rozvíjet, provozovat a udržovat.
 •  

 

JEZDECKÝ KLUB

25. 3. 2014 jsme jako dlouholetí příznivci koní a života okolo nich založili spolek „JK VĚLOPOLÍ z.s.“ jako dobrovolný klub majitelů a přátel koní provozující jezdectví zaměřené na nižší sport, rekreační jízdu a agroturistiku.

Cílem spolku je vytvořit místo plné pohody, prosté shonu každodenního života. Místo, kde děti i dospělí budou rádi trávit svůj volný čas, relaxovat a sportovat.

Předmětem činnosti spolku je organizování a provozování jezdeckého sportu a jezdecké turistiky. Činnosti jsou zaměřeny především na: 

 1. přípravu a výcvik jezdců a koní pro sportovní a rekreační účely, především se zaměřením na rekreační ježdění a jezdeckou turistiku
 2. výcvik mladých začínajících jezdců
 3. agroturistiku
 4. přípravu a výcvik koní
 5. pomocí dotací a sponzorských darů rozvíjet užívané zařízení a zkvalitňovat poskytované služby
 6. vedení členů i ostatních návštěvníků spolku k dodržování základních etických a mravních pravidel, umožnit jim širokou informovanost v oblasti chovu koní a jezdeckého sportu.

Těší nás, že máme pár dětí, které po škole místo vysedávání na autobusových zastávkách si našli cestu k nám, nebojí se práce a aktivně se zapojují do dění okolo koní. Běžné vyžití jako vyjížďky do přírody občas obohatíme návštěvou instruktora nebo semináře nebo poměříme své dovednosti na závodech.

 

 

PONY KLUB JURÁŠEK

Program pony klubu Jurášek je veřejně přístupný všem malým zájemcům o poníky. Rezervace místa min. 1 den dopředu!

JK Vělopolí, ač se jedná o nejmladší klub v Pobeskydí, svou aktivní činností se rychle dostává do širokého povědomí a díky provozování Pony klubu Jurášek je hlavně oblíben u dětí od 3 let. Již ty nejmenší děti se učí pod vedením zkušené instruktorky pečovat o živé bytosti – malé poníky. Čiští je, učí se sedlat, vodí na vodítku a hlavně jezdí. Na celodenních akcích jsou pak zasvědceny do každodenní práce, která je spjatá s životem s poníky nebo koňmi. Pro pony klubu odrůstající děti je připraven program sportovní přípravky, kde se již kladou vyšší nároky na jezdecké dovednosti za účelem účasti na prvních závodech nebo absolvování licenčních zkoušek.

Cílem JK Vělopolí není jen propagace a provozování jezdeckého (pony) sportu, ale především motivace dětí a mládeže k aktivnímu životu v rámci našeho programu „Pojď ven!“. Aktivity okolo koní jsou pro tento účel ideální, zároveň slouží jako poslední dobou tolik diskutované prevenci kriminality, duševních onemocnění a k utužování fyzického zdraví. Naši  členové, i ti nejmenší, se pohybují venku, pracují okolo poníků, chodí na procházky do přírody a účastní se jezdeckého výcviku. Více o programu "Pojď ven!" se dočtete zde: Pojď ven.doc (2,3 MB).

 

Program pony klubu je zaměřen na získání praktického i vědomostního základu pro jezdecký sport a práci okolo koní a zahrnuje:

 • úklid ve stáji
 • péči o poníka
 • čištění výstroje
 • projížďky na poníkovi s pěším doprovodem do přírody
 • výcvik základních jezdeckých dovedností
 • seznámení se s jezdeckou teorií za pomocí dětských knih a časopisů

Příležitostné akce:

 • hobby závody pro malé (s vodičem) i větší děti
 • turistika s poníky a vítaným doprovodem rodičů
 • sportovně společenské akce (Hubertík, Mikulášská jízda, ...)
 • posezení u ohně s povídáním nejen o koních
 • výuka jízdy na poníkovi s externím cvičitelem
 • a další...

 

----------

Při každé jízdě na poníkovi/koni je povinná jezdecká helma. Další doporučená jezdecká výstroj: bezpečnostní jezdecká vesta (na závodech do 18ti let povinná), dlouhé kalhoty (ne rifle s druky - ničí sedla), pevné boty, rukavice. Jízda na poníkovi/koni, práce okolo koní a pobyt v prostoru JK Vělopolí z.s. je na vlastní nebezpečí. Za nezletilé děti zodpovídají jejich zákonní zástupci. Doporučuje se úrazové pojištění jezdce.

JK Vělopolí z.s. je pojištěn u Kooperativy. Pojištění se vztahuje na organizování a provozování jezdeckého sportu, agroturistiky, přípravu mladých jezdců a výcvik koní. Limit pojistného plnění činí 5 mil. Kč.